Sirkuksen vientihankkeessa nyt

Verkostoitumismatka Circa-festivaalille

Sirkuksen tiedotuskeskus osallistuu Ranskassa Auchissa järjestettävään Circa-festivaaliin 25.–28.10.2008. Tiedotuskeskuksen toiminnanjohtajan lisäksi festivaalille matkaa verkostoitumis- ja opintomatkalle delegaatio nykysirkusryhmien ja työryhmien jäseniä liittyen vientihankkeeseen. Monipuolisen esitysohjelmiston lisäksi Circa-festivaalilla järjestetään monia kansainvälisten verkostojen kokouksia ja mm. uusien tuotantojen esittelytilaisuus.
Circa-festivaali: www.circuits-circa.com

Osallistujat 2009:
lona Jäntti/ työryhmä Double Dutch
Kaisa Karkkonen/ Tanssiteatteri Hurjaruuth
Rauli Kosonen/ työryhmä Petit Mal
Laura Poranen/Sirkus Supiainen
Oskar Rask/ Sirkus Aikamoinen
Janne Raudaskoski/ työryhmä Watti Walopää

Markkinaselvityksiä Lontoosta ja Pariisista


Sirkuksen tiedotuskeskus on lähettänyt tuottaja Riku Lievosen asiantuntijavierailulle Lontooseen ja Pariisiin liittyen Taivex-vientihankkeeseen.  Lontoossa Rikun asemapaikka on syyskuusta marraskuuuhun brittiläinen esittävän taiteen tuotantotoimisto Crying Out Loud, joka on maansa keskeinen nykysirkusalan kehittäjä ja esityskiertueiden organisoija. Marraskuussa hän siirtyy Pariisiin Scènes de Cirque tuotantotoimistoon ja osallistuu mm. nuorten taiteilijoiden tukiprojektin Jeunes Talents Cirque Europen organisointiin. 

Molemmissa asemapaikoissa Riku osallistuu organisaatioiden työhön, tutustuu toimintakulttuuriin ja verkostoituu toimintakenttään sekä tekee markkinaselvitystä suomalaisen nykysirkuksen kiertuetoiminnan aikaansaamiseksi kohdemaassa. Lisäksi hän suunnittelee Taivex-hankkeen Senior Manager -koulutusohjelmaan liittyvän opintomatkan järjestämistä Pariisiin. Suomeen palattuaan hän jakaa kertyneet kokemukset kouluttajan roolissa Senior Manager -koulutusohjelmaan osallistujien kanssa.

Tuottaja Riku Lievonen
riku.lievonen@sirkusinfo.fi


Circo Aereo lähtee lokakuussa Yhdysvaltain kiertueelle


Sirkuksen vientihankkeen kärkiryhmä Circo Aereo lähtee lokakuun puolivälissä miltei kuukauden mittaiselle Yhdysvaltain kiertueelle. Kiertueella nähdään suomalais-ranskalainen yhteistuotanto Espresso (2006) , joka vierailee teattereissa kahdeksassa eri osavaltiossa Yhdysvaltain itärannikolla.

Espresson on ohjannut Maksim Komaro, ja siinä esiintyvät hänen lisäkseen sirkustaiteilijat  Sanna Silvennoinen, Denis Paumier ja Antoni Klemm.

Kiertueen aikataulu
22.-23.10. Modlin Center, University of Richmond, Richmond, VA
25.10. Music Center at Strathmore, Bethesda, MD
27.-28.10. Diana Wortham Theater, Asheville, NC
30.10. The Prizery, South Boston, VA
3.11. Maine Center for the Arts, University of Maine, Orono, ME
5.11. Nazarian Performing Arts Center, Rhode Island College, Providence, RI
7.11. Weinberg Center, Frederick, MD
8.11. Center for the Arts, George Mason University, Fairfax, VA
10.11. Shepherd’s University, Shepherd’s town, WV
13.11. Staler Center for the Arts, SUNY/Stony Brook, Stony Brook, NY
14.11. Quick Center for the Arts, Fairfield University, Fairfield, CT

Sirkuksen vientistrategia löytyy sivulta
www.sirkusinfo.fi/kansainvaliset-asiat


 

Muistutus TAIVEX-koulutuksesta


Haku Senior Manager -koulutusohjelmaan on käynnissä 30.9. asti. www.taivex.fi

Lue lisää Taivexista edellisestä uutiskirjeestä.

TAIVEX-vientivalmennuksen koulutukseen valitaan avoimen haun perusteella 70 opiskelijaa. Jokaiseen opintojaksoon varataan lisäksi 5-10 avointa paikkaa opiskelijoille, jotka haluavat suorittaa jonkin yksittäisen lähiopintojakson, mutta eivät osallistu koko vientivalmennukseen.